پلی استایرن ششمین پلاستیک پرمصرف در جهان است، که در سه گرید عمده تولید شده و استفاده‌های گوناگونی دارد. ساندویچ پانل پلی استابرن همان طور که از اسم آن پیداست ترکیبی از چند ماده اولیه است که در کنار هم محصولی را حاصل می‌شود، که بیشتر نیازهای مشتری را پاسخ می‌دهد.

پلی استایرن

 انواع پلی استایرن:

پلی استایرن یک پلیمر آروماتیک مصنوعی ساخته شده از استایرن مونومر است در واقع پلی استایرن می تواند جامد یا فوم باشد.،پلی استایرن عموما روشن و سخت است اما شکننده نیست.

پلی استایرن معمولی GPPS: General purpose polystyrene

پلی استایرن برای کاربردهای عمومی با نام اختصاری GPPS هوموپلیمری سخت و شفاف، و دارای خصوصیت شکل پذیری عالی، و قیمت بسیار مناسب است، که جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پلی استایرن معمولی بایستی دارای خواصی نظیر مقاومت خوب در برابر حرارت، قدرت ضربه پذیری مناسب و سیالیت خوبی در هنگام فرایند باشد. این پلیمر در حالت اصلاح نشده شفاف و شکننده است. در صنعت و بازار به این پلیمر، کریستال نیز گفته می شود و بیشترین مصرف آن تولید ظروف یکبار مصرف است.
 از این پلیمر به دلیل خواصی مانند شفافیت، مقاومت در برابر جذب رطوبت، نداشتن بو و مزه، و نیز خاصیت قالب پذیری خوب استقبال فراوانی شده است. و در ساخت وسایلی نظیر ظروف یک بارمصرف، لوازم بهداشتی، ورزشی، اسباب بازی ها، صنایع اتومبیل سازی و… به کار میرود. همچنین به دلیل خواص دی الکتریکی و استحکام مناسبی که دارد از این پلی استایرن در مصارف الکتریکی و لوازم خانگی به وسعت استفاده می‌شود.

روش‌های تولید ساندویچ پانل

به طور کلی دو روش برای تولید ساندویچ پانل پلی استایرن به کار گرفته می‌شود: روش کانتینیوز (continues)،روش دیسکانتینیوز(discontinues) که در ادامه هریک را کامل توضیح می دهیم با ما همراه باشید.

 • روش کانتینیوز (continues)

در روش کانتینیوز یا همان مکانیزه دستگاه‌ها و رباط‌های مکانیکی مواد اولیه را به ساندویچ پانل نهایی تبدیل می‌کنند. به عبارتی دیگر مواد اولیه که همان رول ورق گالوانیزه، مواد اولیه‌ی فوم پلی یورتان یا شیت فوم پلی استایرن و چسب از یک طرف دستگاه وارد می‌شوند و از طرف دیگر ساندویچ پانل تکمیل شده به قطعات دلخواه برش خورده و آماده‌ی بسته بندی می‌شوند.

دستگاه کانتینیوز پلی استایرن

این سری دستگاه‌ها بعد از تولید ساندویچ پانل پلی استایرن به وجود آمدند و به نوعی نسبت به روش‌های دیگر نو پا می‌باشد، اما این روش هم امروزه بسیار متداول و پر طرفدار شده. در این روش یک دستگاه کانتینیوز همانند دستگاه کانتینیوز پلی یورتان وجود دارد که دو ردیف رول گیر یا رول باز کن دارد، که یک ردیف مربوط به ورق روی پانل و یک ردیف مربوط به ورق زیر پانل می‌باشد.

همچنین دو ردیف غلطک و دستگاه رول‌فرمینگ دارد که ورق رویه یا زیره‌ی پانل را فرم دهی می‌کند سپس یه اپراتور شیت‌های ۲ یا ۳ متری فوم پلی استایرن را میان دو لایه از ورق‌های شکل دهی شده و چسب خورده قرار می‌دهد و دستگاه پانل را به هم می‌چسباند و تحت پرس قرار می‌دهد و در انتها پانل را به قطعات مورد سفارش برش می‌دهد.

 • روش دیسکانتینیوز(discontinues)

در روش دیسکانتینیوز یا غیر پیوسته خط تولید از یک دیگر جدا می‌باشد و هر عملیات در یک ایستگاه انجام می‌شود و بعد به ایستگاه بعدی منتقل می‌شود.

خط تولید دیسکانتینیوز پلی استایرن

در این روش هم هر کدام از فعالیت‌ها در ایستگاه‌های مختلف صورت می‌پذیرد و به در قسمت مونتاژ به هم می‌رسند یعنی ورق گالوانیزه در دستگاه رولفرمینگ طرح مورد نظر را می‌گیرد. و به ابعاد سفارشی برش می‌خورد و فوم پلی استایرن هم به ضخامت‌های مختلف برش خورده و آماده تولید می‌گردد. و در انتها توسط چسب مخصوص به ورقه‌های پانل می‌چسبد و تحت پرس قرار می‌گیرد تا کامل خشک شود.

مزایا و معایب فوم عایق پلی استایرن (Eps):

 پلی استایرن یکی از پلاستیکهایی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و مقیاس تولید آن چندین میلیون تن در سال است. پلی استایرن می تواند به طور طبیعی شفاف باشد، اما می تواند رنگ آمیزی شود. استفاده می شود شامل بسته بندی های محافظ (مانند بسته بندی بادام زمینی و موارد CD و DVD)، ظروف (مانند “یخچال”)، درب ها، بطری ها، سینی ها، چاقو ها و کارد و چنگال یکبار مصرف.

پلی استایرن برای تجزیه زیست بسیار آهسته است و بنابراین موضوع بحث در میان محیط زیست است. به طور فزاینده ای به عنوان یک شکل از بستر در محیط در فضای باز، به ویژه در امتداد سواحل و آبراه ها است.

پلیمر به عنوان یک پلیمر گرمانرم پلی استایرن در حالت جامد (شیشه ای) در دمای اتاق است اما در صورت گرم شدن بیش از حدود 100 درجه سانتیگراد، دمای انتقال شیشه آن جریان می یابد. وقتی سرد می شود، دوباره سفت می شود. این رفتار درجه حرارت برای اکستروژن (به عنوان فایبر گلاس) و همچنین برای قالب گیری و شکل گیری خلاء مورد بهره برداری قرار می گیرد، زیرا می توان آن را با جزئیات دقیق قالب بندی کرد.

مزایا:
 1. با توجه به کیفیت و کاربرد محصول از قیمت پایین‌تری نسبت به عایق‌های دیگر برخوردار است.
 2. به دلیل فرایند تولید دیسکانتینیوز این محصول امکان تولید در دانسیته های‌متفاوت وجود دارد (۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم بر متر مکعب و بعذا تا ۳۰ کیلوگرم بر متر مکعب قابل تولید است)
 3. امکان تولید این فوم در اشکال متفاوت وجود دارد (فوم بعد از پخت در قالب تحت پرس بخار قرار می‌گیرد و به شکل قالب تولید می‌گردد یا قالب‌های بزرگ را با المنت‌های گوناگون به فرم دلخواه برش می‌دهند)
 4. ضخامت این محصول به میلی‌متر قابل تغییر و مورد سفارش می‌باشد.
 5. وزن سبک‌تری نسبت به عایق‌های دیگر دارد.
 6. دوره ساخت و ساز کوتاهی دارد.
معایب:
 1. دانسیته یا فشردگی کمتری دارد و برای مکان‌هایی که بحث عایق کاری از اهمیت بالایی برخوردار است مانند: گرم‌خانه و سرد خانه‌ها توصیه و پیشنهاد نمی‌شود مگر در ضخامت‌های بالا
 2. به دلیل نوع روش ساخت این ماده، ذرات آن به صورت گلوله‌های به هم فشرده تولید می‌شود که پیوند ضعیف‌تری نسبت به فوم پلی یورتان دارد.
 3. نمونه‌های قبلی این فوم به راحتی تحت تاثیر گرمای شدید یا شعله‌ی مستقیم مشتعل می‌شد ولی بعد از محرض شدن خطر این فوم با تغییری که در ساختار مواد اولیه‌ی آن ایجاد شد نمونه‌های کنونی فقط در برابر شعله‌ی مستقیم جمع می‌شوند و اصطلاحا نسوز معرفی می‌گردند مانند فوم پلی یورتان
ماهيت منحصر به فرد پلی استایرن:

1) پلی استایرن کل توده اين ماده کاملا يکنواخت است، به همين دليل خراش‌ها و تغيير رنگ‌های سطح که در اثر حرارت اجسام داغ و سيگار به وجود می‌آيد توسط اسکاچ يا کاغذ سنباده از روی اين سطوح پاک می‌شود. در نتيجه پلی استایرن بسيار بادوام و قابل تعمير است و اين مزيتی است که ساير مواد جايگزين مانند سنگ، چوب و يا صفحات روکش شده ندارند.

2) پس از نصب هيچ‌گونه درز و اتصالی ندارد، در سطوح بزرگ حالتی همچون سنگ يک‌پارچه را به نمايش می‌گذارد و از زيبایی بی‌نظيری برخوردار است.

3) پاک کردن سطوح پلی استایرن از چرک‌ها و آلودگی‌ها توسط پاک کننده‌های خانگی به آسانی امکان پذير است. هيچ ماده‌ای به اندازه پلی استایرن در مقابل لکه‌ها مقاوم نيست. اين ماده فاقد منفذ است، بنابراين مايعات، جرم‌ها و باکتری‌ها نمی‌توانند در آن نفوذ کنند. مجموعه اين خواص پلی استایرن را تبديل به ماده‌ای کاملا بهداشتی و محيطی مناسب برای کار کردن با مواد غذايی می‌گرداند

4) پلی استایرن را می توان به هر اندازه بريد، چسباند، سوراخ کرد، انحنا داد، تراشيد و شکل داد. اين قابليت‌های منحصر به فرد به شما امکان می‌دهد تا بدون هيچ‌گونه محدوديتی به سفر در دنيای طرح‌ها بپردازيد.

5) پلی استایرن رنگارنگ است، حتی سينک‌های آشپزخانه و کاسه‌های دستشويی هم در مدل‌ها و رنگ‌های متنوع ارایه می‌شوند.

6) پلی استایرن ظاهری چون سنگ دارد، ولی بر خلاف سنگ، گرم می‌باشد.

7) پلی استایرن از مقاومت شيميايی بسيار خوبی در برابر اسيدها، مواد آلکيلی و حلال‌های آلی برخوردار است.

8) وزن مخصوص پلی استایرن نصف سنگ است بنابراين جايگزين مناسبی برای سنگ می‌باشد.

پاسخ دهید