News & Events

تاریخچه ساندویچ پانل ،در قرن 21 سرعت در کارها بعد از کیفیت به یک قابلیت چشم گیر تبدیل شده است.، تا آنجا که افراد زیادی همان جمله قدیمی زمان طلا است. را به یک واقعیت تبدیل کرده اند. در صنعت ساخت و ساز هم این سرعت و کارآیی با آمدن مصالح جدیدی چون ساندویچ پانل ها به خوبی حس می شود.، با آرساس پانل همراه باشید و از تاریخچه ی ساندویچ پانل آگاهی پیدا کنید.

اگر به گذشته برویم یعنی در سال 1930 می بینیم که مردم از ایده های مختلفی استفاده از پانل های پوستی به صورت اولیه برای ساخت ساز شروع کرده اند و بیشتر برای پوشش دیوار ها و سقف استفاد کرده اند.و در دهه 1970 پانل های فوم هسته یا همان ساندویچ پانل ها مورد توجه قرار گرفت و بسیاری از مهندسان زمان ظهور این دیواره ها را در این سال می دانند.

و در سال 1937 اولین خانه با دیوارها و سقف سندویچ پانل ساخته شده.

تاریخچه ساندویچ پانلتاریخچه در ساندویچ پانل

حدودا در سال 1970 تا 1975 ساندویچ پانل ها بسیار مورد توجه قرار گرفتند. اما نظریه ساخت و ساز ساندویچ پانل فشرده و کاربرد های آن از سال 1930 شروع شد.

نخستین گام تحقیق و آزمایشات لازم برای تهیه ساندویچ پانل ها و آزمایش تکنولوژی استفاده از این تجهیزات در درجه اول توسط آزمایشگاه محصولات جنگلی (FPL) در مدیسون پایتخت ایالت ویسکانسین در ایالات متحده آمریکا به عنوان بخشی از تلاش خدمات جنگلی ایالات متحده برای حفاظت از منابع جنگلی و طبیعی انجام شد. و در سال 1937 خانه ای کوچک پوستی که در برابر سرما و آب و هوای سخت دوام بالایی داشت ساخته شد. و سالها بعد، از ساندویچ پانل ها برای ساخت ساختمان جدید دانشگاه داروسازی استفاده شد. و با گذشت زمان، انواع مختلف آن با مواد و ساختاری مختلف و دوامی متفاوت در برابر سرما و … ساخته شد.

رسمی شدن ساندویچ پانل در امریکا

به دلیل راحتی ساخت ساز با ساندویچ پانل در آن زمان و راه اندازی و وزن پایین این گونه ساختمان ها بسیار مورد توجه سازندگان ساختمان ها قرار گرفت تا اولین بار الینور روزولتبانوی مشهور امریکایی در ساخت خانه خود از ساندویچ پانل ها استفاده کرد و از آنجا بود که شروع ترویج استفاده از این محصولات در امریکا آغاز شد.

مقاوم بودن این ساختارهای پانل در مقابل آب و هوای نامساعد و سرد ویسکانسین باعث شد تا دانشگاه ویسکانسین-مدیسون به عنوان یک مرکز دولتی امریکایی تصمیم گرفت تا یک آزمایشگاه داروسازی جدید را با استفاده از تکنولوژی ساندویچ پانل راه اندازی نماید. با موفقیت پانل های پوستی مقاوم یا (structural insulating panel)، فکر ساخت ساندویج پانل های قوی تر که می توانستند تمام بار ساختمان را از دوش اسکلت و فنداسیون بردارند استارت خود و با اختراع ساندویج پانل های جدید قالب ساختاری ساختمان ها به کلی عوض شد.

بنابراین در سال 1947، ساخت پانل ساختمانی عایق کاری شروع شد و ساختار آنها پیشرفت کرد بصورتی که هسته های کارتنی آنها با مواد پوستی مختلفی مثل تخته سه لا، چوب سخت و کاغذ جایگزین شد و مورد استفاده قرار گرفتند و در سال 1970 اولین مدل ها با کارایی های بالا به بازار معرفی شد.

اوج پیشرفت صنعت ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها امروزه بسیار پیشرفت کرده اند و پانل های ساندویچ مدرنی که می تواند در انواع سطوح مسطح، خم، منحنی و با هم در یک محدوده تقریبا نامحدودی از پیکربندی ها قرار بگیرند و در انواع مختلف رنگ ها، پوشش ها، ضخامت، جزئیات لبه ها و پروفیل ها با توجه به الزامات عملکرد و محل نصب آنها تولید می شود.

از مزیت های بارز آن ها بالا بردن سریع راندمان کار، پوشش سطح بالا ،وزن کم و در عین حال قدرت ساختاری خوب این تولیدات آنها را به یک گزینه عالی برای ساخت انواع ساختمان ها و سوله ها کرده است و و شاید در حال حاضر در بسیاری صنایع مثل صنایع برودتی ساندویچ پانل سردخانه ای یکی از مناسب ترین گزینه ها در این زمینه باشد.

مقایسه ساندویچ پانل با مصالح دیگر

امروزه ساندویچ پانل کاربردهای بسیاری دارند. ،از جمله این موارد می توان استفاده از آنها در دیوارها، سقف ها، کف ساختمان و سیستم های پایه را نام برد. قابل ذکر است که ساندویچ پانل ها  از نظر اقتصادی و صرف زمان از سیمان، آجر، آهن و دیگر مصالح ساختمانی.که برای ساخت یک ساختمان لازم است، کم هزینه تر بوده،.همچنین بسیار بیشتر از این مصالح مورد استفاده قرار میگیرد.

ساندویچ پانلچرا از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟ تاریخچه ساندویچ پانل

  • عمر سازه را افزایش می دهد.
  • عایق بسیار بالایی برای انرژی است.
  • در برابر صوت عایق بود و رنگ های متنوع دارد.
  • قیمت تمام شده پایین تری نسبت به مصالح سنتی دارد.
  • قابلیت شستشو و نصب و اجرای سریع و آسان را داراست.
  • در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی وزن بسیار پایینی داشته و سبک است.
  • دارای ویژگی انعطاف پذیری است و در موارد مختلف از آنها استفاده می شود.
  • عدم خوردگی در برابر محیط های اسیدی ومقاومت بسیار بالایی در مقابل حلال ها دارد.
  • ازآنها در حوادث طبیعی از جمله سیل، زلزله و … استفاده می شود و قابلیت جابجایی دارد.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها به دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی ، تقسیم می شوند. در ساختمان های پیشرفته استفاده عمده از پانل های سقفی جهت پوشش سقف ها است، در این ساختمان ها از پانل های دیواری برای پوشش دیوارها که قابلیت عایق صوت را نیز دارند استفاده می شود.تاریخچه ساندویچ پانل

ابعاد و ویژگی های ساندویچ پانل

در ایالات متحده سایز SIP ها 4 عرض و 24 فوت می باشد.در جاهای دیگر به طور معمول 300 ،600 و1200 عرض و 2.4 ،2.7 و 3 میلی متر طول با کف 6 متری تولید می شود.بخش های کوچک به سهولت حمل ونقل می شود ولی بخش های بزرگ نیاز به بارگیری دارد.تاریخچه ساندویچ پانل
EPS رایج ترین فومی است که مورد استفاده قرار گرفته است. دارای یک مقدارR(مقاومت حرارتی)در حدود 4وات و ضخامت 3.5 اینچ و فوم 4.5(احتیاط:برونیایی R ارزش بیش از ضخامت به دلیل خواص حرارتی غیر خطی ممکن است مبهم باشد).ارزش آن با فایبر گلاس قابل مقایسه است،اما به دلیل چارچوب استاندارد خانه دیوار عایق چوبی کمتری را به عنوان ارزش حرارتی پل سرد عمل می کند،به طور قابل توجهی عملکرد دیوار ارزش حرارتی 13.8 را دارد که بهترین عملکرد را اجرا می کند.

پاسخی بگذارید

شش + شانزده =