News & Events

اگر تا به اینجا مقالات سایت ما را مطالعه کرده باشید.،می دانید که ساندویچ پانل ها را جزء مصالح ساختمانی نوین و پر کاربرد معرفی کرده ایم.چرا که اهمیت زیادی دارند.،در این بخش میخواهیم به مهم ترین فاکتور در ساندویچ پانل ها یعنی نسوز بودن یا ضدحریق بودن بپردازیم. پس با آرساس پانل همراه باشید. ساندویچ پانل نسوز

ساندویچ پانل نسوز چیست؟

ساندویچ پانل نسوز، مدلی از ساندویچ پانل است که قابل اشتعال نیست .و فقط در تماس مستقیم با آتش، دچار آسیب می‌شود.،همچنین بعد از فروکش کردن آتش سوزی خودش خودکار خاموش می‌شود.

ساندویچ پانل نسوز در هنگام آتش سوزی، هیچ گاه ذوب نمی شود..در نتیجه خطر احتمالی برای شعله‌ور شدن ثانویه آتش را، افزایش نمی‌دهد. در گازهایی که هنگام سوختن از کف ایزوفونیک آزاد می‌شوند.، میزان سم کم‌تری دارند و از طریق مصالح ساختمانی مرسوم مانند چوب، به راحتی از ساختمان خارج می‌شوند.

چرا ساندویچ پانل نسوز استفاده کنیم؟

امروز به دلیل وقوع حوادث ناگهانی چون: زلزله ،قطع و وصل مکرر برق، طوفان و … امنیت در ساختمان ها اهمیت بسیار بالایی دارد.، استفاده از مصالح استاندارد و ایمن چون ساندویچ پانل های نسوز یا همان ضد حریق تا حد چشم گیری این ایمنی را ایجاد می کنند.

ساندویچ پانل نسوز یا کند سوز از عایق پلی یورتان سخت و یا عایق.دیر سوز پلی ایزوساینوریت ساخته شده است و در برابر آتش مقاوم است.

نوع دیگر یا از ساندویچ پانل که در برابر حرارت مقاوم است و کاربرد.بیشتری دارد.ساندویچ پانل ضد حریق است. این پانل مقاومت بالایی در برابر آتش داشته و از پشم سنگ تولید می شود. پانل ضد حریق در مقابل حرارت های مستقیم مقاوم بوده و آتش نمی گیرد. ساندویچ پانل xps هیچگونه سمی آزاد نمی کند.و تنها در برابر آتش آسیب پذیر است. مدل نسوز ساندویچ پانل اکس پی اس بعد از فروکش کردن آتش بطور خود به خود خاموش میشود.

كاربرد ساندويچ پانل نسوز

کاربرد ساندویچ پانل نسوز به طور گسترده به عنوان مواد ساختمانی ، صنایع شیمیایی ، ساخت و ساز و دیگر جنبه های مختلف استفاده می شود. به طور کلی با توجه به ویژگی خاص این مصالح در جاهایی که خطر آتش گرفتگی بسیار زیاد تر باشد کاربرد بسیار خوبی دارند.
از جمله موارد مصرف این پانل می توان به موارد زیر اشاره کرد: : سردخانه ها و صنايع برودتي، صنعت ساختمان سازي اعم از ديوار و سقف سالن هاي توليدي – صنعتي – نيمه صنعتي، دفاتر كارگاهي، درمانگاه.ساختمان هاي اداري – تجاري، هتل ها، پوشش سوله ها و انبار، مدارس، استخرها – مجتمع هاي ورزشي،.كمپ هاي اسكان موقت، كاروان ها، واحد هاي امدادي . . .، كانكس ها، پست نگهبانی،.ديواره و سقف كانتينرها، اتاق هاي يخچالي و حمل باري ثابت و متحرك نصب بر روي انواع كاميونت ها، اتاق هاي تريلر يخچالي و تريلر كانكس دار استفاده کرد.

آرساس پانل

آرساس پانل با داشتن تجربه کاری فراوان توسط افراد حرفه ای و با سیستمی مجهز به پیشرفته ترین دستگاه های تولید ساندویچ پانل توانسته بسیاری از نیاز های صنعت را تامین کند. از انواع تولیدات ساندویچ پانل آرساس می توان ساندویچ پانل پیچ مخفی نام برد. برای آشنایی بیشتر با انواع پانل به سایت آرساس پانل مراجعه نمایید.

ایمنی ساختمان ها در برابر حریق

بالا بودن امنیت ساختمان ها در برابر حریق از مسائل مهمی است که باید در طراحی و ساخت ساختمانها مورد توجه قرار گیرد . در کشورهای توسعه یافته، مقررات قانونی جدی و استانداردهای محلی در مورد اقدامات ایمنی آتش سوزی برای مصالح ساختمانی وجود دارد.

برای تعیین کارایی یک ماده مصالح ساختمانی بر علیه حریق معیارهای اساسی زیر تدوین گردیده است :

 • ظرفیت باربری: توانایی حفظ ثبات ساختاری، یعنی ثبات، برای یک دوره زمانی مشخص زمانی که مواد ساختمانی در معرض آتش سوزی قرار دارند.
 • یکپارچگی: مقاومت گرمایی گاز و مقاومت در برابر شعله زمانی که مواد ساختمانی در معرض آتش سوزی قرار دارند.
 • عایق: استحکام مواد ساختمان برای مقاومت در برابر افزایش درجه حرارت در سطح در معرض خطر در معرض آتش سوزی.

با ساندویچ پانل نسوز ماموت به جنگ حریق برویم !

یکی از مهمترین مصالح ابداع شده به منظور بالابردن امنیت ساخنمانها در مقابل حریق ، ساندویچ پانل نسوز  است .

ساندویچ پانل نسوز شرکت ماموت از تمام آزمایشات مربوط به کارایی در مقابل حریق سربلند بیرون آمده است .

با توجه به استاندارد اروپا از عایق پلی یورتان سخت و یا عایق دیر سوز پلی ایزوساینوریت ساخته شده و در برابر آتش مقاوم است.

بسیار دیرتر آتش گرفته و اصلا دودزا نیست وچون ایجاد ذرات شعله ور نمی نماید باعث گسترش آتش نمی شود.

لازم به ذکر است با توجه به اینکه هنوز تکنولوژی آن کامل به کشور وارد نشده است ، شرکتهای زیادی در ایران وجود ندارند که این نوع ساندویچ پانل را تولید کنند.

وضعیت ایمنی درمقابل حریق در ساختمانهایی که در آن ها از مصالح قدیمی استفاده شده است .

 • آتش به سرعت گسترش می‌یابد.
 • انتشار دود و گازهای سمی در طول آتش سوزی، فرآیند اطفاء حریق را با دشواری مواجه می‌سازد.
 • سازه‌ها به دلیل آسیب دیدگی سطح پانل‌ها تخریب می گردند .

هنگام حریق وضعیت اجزای ساندویچ پانل که شامل هسته و لایه های بیرونی هستند چگونه می باشد؟

 • خاصیت انفجار و تکه تکه شدن ندارند.
 • اشتعال زا نبوده و تنها در تماس مستقیم با آتش، دچار آسیب می‌شوند .
 • بعد از فروکش کردن آتش سوزی به خودی خود خاموش می‌شوند.
 • ذوب نخواهد شد و از این رو، خطر احتمالی برای شعله‌ور شدن ثانویه آتش را، افزایش نمی‌دهند.
 • در گازهایی که هنگام سوختن از کف ایزوفونیک آزاد می‌شوند، میزان سم کم‌تری دارند.
 • به صورت یک دفعه ای فرو نمی ریزند زیرا اگر قطعات آنها در هنگام آتش سوزی آب شوند لایه های بیرونی در کنار یکدیگر می مانند و فوم داخلی آسیب نمی بیند.
 • اگر یک پانل آسیب ببیند به راحتی می توان آن را با پانل دیگری جایگزین نمود.
 • دود و مواد سمی کمتری تولید می کند .

آزمایش مقاومت در برابر آتش سوزی

در ساندویچ پانل نسوز به هنگام آتش سوزی یک لایه نیم سوز شده حفاظتی پایداری شکل می‌گیرد. در هسته لایه نیم سوز شده، با انبساط سطوح، فضاهای خالی پر شده و در نتیجه هیچ گونه حفره‌ای وجود نخواهد داشت.

در دمای ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد ، ۷۰ درصد پانل بدون تغییر باقی‌ ماند و ۳۰ درصد آن بدون گسترش شعله و انتشار آتش میان هسته و دیگر سطح‌ها‌ی پانل، نیم‌سوز می شود.

در یک پانل در دما‌های بیش‌ از ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد، یک لایه نیم‌سوز شده حفاظتی، شکل می‌گیرد.پانل‌های دور از منبع آتش، هیچ گونه تغییری را متحمل نشده‌اند. یک لایه نیم سوز شده حفاظتی پایداری شکل می‌گیرد.

شرایط انتخاب ضخامت و نوع ورق ساندویچ پانل

 • نوع کاربرد آن در مقاطع مختلف: استفاده در سقف ، دیوار ، کف و یا پوشش جهت عایق …
 • ضخامت: بستگی به مقدار جابجایی حرارتی مورد نیاز اتاق و نیز مقدار بار فشاری یا کششی وارده بر آن دارد .
 • نوع ورق: شرایط محیطی مورد استفاده ساندویچ پانل

پاسخی بگذارید

11 + سیزده =