News & Events

امروزه به علت سبک سازی ساختمان از ضخامت دیوار های خارجی و داخلی نسبت به گذشته کاسته شده اما این امر باعث بروز مشکلانی از جمله عبور صدا از این دیوار ها شد. و همه تا بحال این را در منزل تجربه کرده اند که زمانیکه در خانه سکوت کامل باشد صدای صحبت همسایه ها به راحتی قابل شنیدن می باشد.

به همین منظور در برخی موارد مانند سوله های کارگاهی و استودیو ضبط صدا جهت جلوگیری از ایجاد مزاحمت برای دیگران در دیوار و سقف آن مکان از مواد عایق صدا استفاده میکنند.

توصیه ما به شما جهت عایق سازی صدا ساختمان استفاده از ساندویچ پانل سقفی و دیواری می باشد همانطور که میدانید عایق صدا، حرارت و رطوبت از خصوصیات بارز ساندویچ پانل ها می باشد.

فوم­ های عایق صدا صاف

مواد عایق صدا و کاربرد آن در ساختمان چیست

به هر وسیله‌ای برای کاهش فشار صوتی با توجه به صدای منبع و گیرنده را عایق صدا (Soundproofing) می‌گویند.

جهت کاهش و کنترل صدا در ساختمان چندین روش کاربردی وجود دارد مانند افزایش فاصله بین منبع تولید صدا و گیرنده، و استفاده از موانع صدا یا همان عایق صوت و استفاده از سازه‌های میرایی مانند تیغه‌های صوتی.

از عمده کاربرد مواد عایق صدا در ساختمان هایی نظیر کارگاه های خیاطی و یا کارگاه های نجاری و تولیدی ، استودیو ضبط ترانه و صدا جهت جلوگیری از خروج آلودگی صوتی و ایجاد مزاحمت برای دیگر همسایه ها و ساختمان های اطراف است. و باید ساختمان مورد نظر را مجهز به عایق صدا و صوت کنند.

انواع مواد عایق صدا و یا عایق صوت 

پشم سنگ

استفاده از پشم سنگ نه تنها موجب کاهش اتلاف حرارت و حفظ تعادل بین گرمایش و سرمایش می شود، بلکه از ویژگی عایق صوتی بودن پشم سنگ نیز استفاده می شود و مانع از ورود و یا خروج صدا می شود.

خاصیت عایق صوت بودن پشم سنگ موجب کاهش انعکاس موج و بازتاب صدا می شود. در این روش عایق کاری ساختمان از بیرون ساختمان صورت می گیرد و باعث می شود اینرسی حرارتی در ساختمان افزایش یابد و تعادل گرمایی مناسبی ایجاد شود.

فوم­ های عایق صدا صاف

سطوح صاف صدا را بجای اینکه جذب کنند، منعکس می­کنند. از این فوم ها به عنوان پایه روی دیوار و سقف استفاده میکنند و بعد فوم­های شکل دار را روی آن نصب کنید. از طرف دیگر، فوم­های عایق صدا صاف نصب بسیار آسانی دارند و همچنین اگر نیازی به آن نداشتید، می­توان آن­ها را به سادگی لوله کرد و برای استفاده آینده ذخیره نمود.

فوم­ های عایق صدا شانه تخم مرغی

نام دیگر این فوم ها، فوم صوتی هرمی است، و یک عایق صوت بسیار کارآمد می باشد که می­توان از آن در استودیوها و اتاق­های ساکت استفاده کرد. صفحه فوم دارای هرم­های چهار وجهی است که کار جذب صدا را انجام می­دهند. همچنین بازتاب کمی دارد و بیشتر امواج صوتی را در جهت ­های مختلف پراکنده می­کند.

فوم­های عایق صدا شانه تخم مرغی به اندازه­ای در کاهش صدا کارآمد هستند که حتی در بسیاری از میدان­های تیراندازی نیز استفاده می­شوند. در برخی فضاها از فضاها حتی از شانه های تخم مرغ کاغذی که در همه سوپر مارکت ها موجود است میتوان استفاده کرد.

فوم­ های عایق صدا شانه تخم مرغی

فوم ­های صداگیر وج (گوه­ ای، منشوری)

نمای جالب و ظاهر جذاب، فوم صداگیری وج بگونه ای است که شاید فقط بخاطر دکور هم که شده بخواهید به دیوار های اتاقتان اضافه کنید. هرچند میزان کارایی آنها به جهت­گیری آنها وابسته است. نحوه جهتگیری این فوم ها بسیار حائز اهمیت بوده بنابراین برای حداکثر استفاده از آنها، فوم­ ها باید در جهتی متعامد بر جهت پخش صدا نصب شوند. یعنی اگر امواج صدا عمودی بودند، افقی و اگر امواج صدا افقی بودند عمودی نصب شوند.

فوم­ های صداگیر ترکیبی

فوم­ های صداگیر ترکیب دارای اشکال نامنظم و نا متقارنی بوده که جهتگیری متعارفی ندارند. سطح این فوم ها دارای خمیدگی های است. میزان کارایی و کارآمدی این عایق صوت به حدی است که می­تواند سروصدا را در فضا­های بزرگ مثل تئاتر و استودیوهای موسیقی و ضبط حرفه­ ای کاهش دهد.

پرده های عایق صوتی، انواع ساندویچ پانل ها و کفپوش های زیرکار چند نمونه دیگر از عایق های صوتی می باشند.

انواع فوم های عایق صدا مصرفی در ساندویچ پانل

فوم پلی یورتان 

افشانه یا اسپری فوم پلی یورتان رایج‌ترین نوع از این فوم عایق است که در صنعت ساخت سوله و سازه های عظیم به دلیل راحتی در نصب و فواید آکوستیک خوبی که دارد مورد استفاده قرار میگیرد. و یکی از کاربردهای فوم پلی یورتان، عایق‌کاری اجسام است.

فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن و یا فوم یونولیت اولین بار توسط آلماني ها در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد. فوم پلی استایرن ماده ای است سفید رنگ كه عايق رطوبت و صدا است.

فوم اکس پی اس XPS

XPS یک فوم بسیار محکم از پلی استایرن اکسترودر شده میباشد که علاوه بر مقاومت بسیار بالای حرارتی ، رطوبتی و صوتی به واسطه دارا بودن سلولهای کاملا بسته با جداره مشترک از استحکام مناسبی نیز برخوردار است . فوم اکس پی اس XPS جزو مصالح ساختمانی سبک بشمار می آید که از این فوم به عنوان لایه میانی عایق صدا در ساخت ساندویچ پانل ها استفاده می شود.

مزایا استفاده از مواد عایق صدا در ساختمان

  • بهبود صدا در فضاهایی مانند: استودیو ضبط صدا
  • کاهش خروج آلودگی صدا و همچنین ورود صدا به داخل ساختمان
  • آکوستیک و ایجاد فضایی آرام
  • کنترل سر و صدا

پاسخ دهید

یک × پنج =