آبرو ماموت چیست؟ سوالی کلی است زیرا آبرو ماموت (گاتر) به مفهوم کانال‌ های پیش ساخته آب به همراه ابزار دیگری نظیر فلاشینگ و آبرو گالوانیزه معنی خاص خودش را می‌یابد مانند آبرو فلاشینگ. تعریف فلاشینگ در بخش‌های قبلی آورده شده است. که برای آب بندی و زیبایی ساختمان‌ ها و برای پوشش سقف‌ های شیروانی شکل و پشت بام‌ ها که در انواع مختلف ورق‌ های روغنی و گالوانیزه با ضخامت‌ های مختلف دلخواه تولید می‌شوند.

فلاشینگ‌ ها در ساندویچ پانل‌ ها خصوصاً ساندویچ پانل‌ های دیواری و ساندویچ پانل‌ های سقفی نیز استفاده می‌شوند و در این بحث فقط به مفهوم و استفاده از آبرو ماموت می‌پردازیم با ما همراه باشید.

انواع آبرو:آبرو ماموت

  • آبرو جعبه ای (چهار گوش)
  • آبرو لندنی(دایره فرم)
  • آبرو فیتیله ای (آبرو سوئدی یا مخفی)

آبرو های جعبه ای معمولا در 3 سایز 10 12 15 سانتی متر وجود دارند. منظور قاعده و کف این ورق هاست. ضخامت این ورق از 0.8 تا 1 میلیمتر است. سایز آبرو های فیتیله ای با طول 2 متر و عرض 50 سانتی متر و با ضخامت 0.3 تا 0.5 میلیمتر قابل تولید است.

ویژگی های آبرو ماموت

امروزه زیبایی نمای ساختمان ها یکی از پر اهمیت ترین نکات است که مردم نیز توجه زیادی به آن دارند. با توجه به تنوع خیلی زیادی که در جنس و شکل و نوع محصولات اجرایی وجود دارد. به همین دلیل قیمت های مختلفی نیز برای آن وجود دارد و همین موضوع باعث می شود. تا کسانی که قصد ساخت یک سقف ویلایی شیبدار یا سر درب ورودی ساختمان یا ساخت آلاچیق در حیاط منزل یا باغ خود و یا هر کاری که نیاز به سقف شیبدار با همان آردواز یا شیروانی دارد، باید با دقت بیشتری نوع محصول خود را انتخاب نمایند.

انواع سقف های ویلایی و سوله اجرای انواع سقف های شیروانی طراحی و ساخت و نصب و پوشش انواع:

  • سوله و سالن ها و سقف های ویلایی با ساندویچ پانل
  • اجرای آلاچیق، ویلا با ساندویچ پانل
  • اجرای انواع آردواز با ساندویچ پانل
  • اجرای سقف خانه های ویلایی با ساندویچ پانل
  • ساخت نصب و پوشش سوله. نما و لمبه، پیشانی، آبرو با ساندویچ پانل

همچنین اجرای ساندویچ پانل سقفی و دیواری اجرای کلیه سقف های شیب دار (آلاچیق، پارکینگ، سایه بان، دامداری، کارخانجات، سر درب منازل و حیاط، پیشانی آپارتمان ها، استخر ها، مراکز عمومی و رستوران ها، ویلایی، مسکونی، آپارتمان) اجرای آندولین، آندو ویلا و دکرا اجرای پلی کربنات و فایبر گلاس می باشد.

آبرو گالوانیزه

آبرو گالوانیزه به صورت کانال هلالی شکل یا چهارگوش جهت جلوگیری از ریزش مستقیم برف و آب به زمین بروی سازه‌ های شیب دار و سوله‌ ها با ضخامت و ابعاد های گوناگون، مطابق با اقلیم و شرایط آب و هوایی همان منطقه طراحی و اجرا می‌گردد. باید توجه داشت که آبروهای ماموت گالوانیزه با ضخامت‌های 0.50 میلی‌متر و 0.60 میلی‌متر و 0.70 میلی‌متر را می‌توان به صورت هلالی یا قوسی نورد شده نصب و اجرا نمود. لذا ورق‌ های آبرو گالوانیزه با ضخامت‌ های بیشتر از 0.70 میلی‌متر که نسبتاً ضخیم‌تر می‌باشند باید ابتدا با در نظر داشتن فاصله‌ی پرلین‌ های سازه و با رعایت درصد شیب مناسب در کارگاه‌ های برش و خم کاری به صورت چهار گوش ساخته شود.

ورق آبرو

معمولا سقف های شیروانی را به صورت شیبدار میسازند تا اب از یک مسیر خارج شود. در انتهایی ترین قسمت این سقف که آب در داخل ان جمع شده و از یک طرف آن خارج میشود از ورق آبرو استفاده میشود. این ورق هماننده جوی آب عمل کرده و آب های سقف را به یک سمت هدایت میکند، جنس این ورق معمولا از گالوانیزه است.

کاربرد آبرو ماموت:

زمانی که نعمت و رحمت الهی باران و برف روی سقف‌ ها می‌بارد. آب حاصل از این حوادث طبیعی در یک جا جمع شده و مشکلات فراوانی را برای ساکنان آن مکان فراهم می‌آورد، که می‌تواند تبعات اقتصادی و مالی زیان آوری برای خانواده‌ها پدید آورد. کاربرد آبرو ماموت ضروری به نظر می‌رسد بنابراین برای جلوگیری از ریزش و جمع شدن آب و جهت هدایت این آب‌ های باران و برف که روی سقف‌ها جمع می‌شوند.

از آبرو یا گاتر(Gutter) یا کانال‌های پیش ساخته آب استفاده خواهد شد. کاربرد آبرو ماموت را می‌توانیم در یک مجرای باریک یا یک داکت ببینیم که آب باران را از پشت بام یک ساختمان جمع می‌کند. و به سمت خارج از سقف ساختمان هدایت می‌کند. در کنار خیابان‌ ها هم می‌توان از آبرو یا گاتر یا مجرای آب یا آب بر استفاده کرد که به تمیزی خیابان و دور کردن آب از خیابان و هدایت آن به سمت فاضلاب‌ ها می‌انجامد.

یک وسیله کم عمق در زیر لبه سقف برای هدایت آب باران ثابت می‌شود. که لوله مانند و مجرای آب هم هست. این آبرو ماموت، گاتر(Gutter) یا کانال‌های پیش ساخته آب یا ناودان که برای هدایت و جمع آوری آب جمع شده است در سطوح سقف‌ های شیروانی و شیب‌دار به کار برده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 4 =

تماس از طریق واتساپ
تماس از طریق واتساپ