News & Events

روش گالوانیزه کردن فولاد را شخصی بنام ملوین (Melvin) که یک شیمیدان فرانسوی مشهور بود پیشنهاد کرد و آن را به این صورت عملی نمود :” غوظه ور کردن فولاد را در یک حوضچه مذاب از فلز روی” برای محافظت از فولاد در مقابل خوردگی ارائه داد که سالها بعد در سال 1863، یکی دیگر از دانشمند فرانسوی Sorel، ورق گالوانیزه را پیشرفت داد و پوشش آهن را در روی ذوب ریخته شده پس از شستشو آن با اسید سولفوریک 9 درصد و سپس آن را با آمونیوم کلرید شستشو داد.

تاریخچه ورق گالوانیزه ساندویچ پانل ها

 

این ورق ها به خوبی به ساختار ساندویچ پانل ها کمک می ند تا در برابر هوای نا مساعد دوام بیاوند به ورق های از جنس فولاد که جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی با یک لایه فلز روی پوشانده میشوند را ورق گالوانیزه میگویند. پوشاندن فلزات با یک لایه روی Galvaniziation یکی از بصرفه ترین روش‌های محافظت فولادها در برابر محیط‌های خورنده است.

فولاد را به روش های مختلفی گالوانیزه میکنند که بهترین روش آن غوطه وری در حوضچه مذاب می باشد. میزان پوشش گالوانیزه ورق‌ها بر اساس جرم پوشش فلز روی (ZN) آن‌ها تعیین می گردد. که می‌تواند از ۱۰۰ تا ۳۵۰ گرم بر متر مربع باشد.

 

ورق گالوانیزه چیست و چه کاربردی دارد

 

کاربرد ورق گالوانیزه در ساخت ساندویچ پانل

از ورق آهن گالوانیزه در ساختن لوازمی مثل سینی کابل ، نردبان کابل ،لوله فولادی برق ، لوله بخاری ، کانال کولر ، کابینت آشپزخانه ، شیروانی منازل ، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود.

اصطلاح فولاد (Steel ) برای آلیاژهای آهن که تا حدود ۱،۵ درصد کربن دارند و غالبا با فلزهای دیگر همراهند، بکار می‌رود. خواص فولاد به درصد کربن موجود در آنپ، عملیات حرارتی انجام شده بر روی آن و فلزهای آلیاژ دهنده موجود در آن بستگی دارد.

در توليد انواع ساندويچ پانل ها ساندويچ پانل ديواری و ساندويچ پانل سقفي از ورق گالوانيزه استفاده ميشود. به طور معمول ورق گالوانيزه در ساندویچ پانل اگر از محصولات داخلي باشد در كارخانه هاي توليد در مبدا رنگ كوره اي مي شود و اگر در كارخانه هاي خارج از كشور باشد در همان كارخانه سازنده كه در خارج از كشور مي باشد به صورت رنگ كوره اي رنگ آميزي ميشود.

ساندویچ پانل دارای ورق گالوانیزه هم مانند سایر محصولات ساخته شده با پانل ساندویچی ساختار سه لایه ای دارد و لایه عایق در وسط دو لایه ورق گالوانیزه قرار میگیرد.

مشخصات ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود. ورق های رول فرم گالوانیزه با ضخامت های 0.18 میلی متر تا 6 میلی متر و با دو عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر تولید می شوند. ورق های فابریک گالوانیزه هم به دو صورت فابریک 2000*1000 میلی متر و فابریک 2500*1250 میلی متر تولید می شوند . وزن عمومی رول ها بسته به عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین 5 تا 7 تن می باشد.

مزایای استفاده از ورق گالوانیزه درساندویچ پانل

  • هزینه ساخت کمتر برای انجام عملیات گالوانیزینگ: در مقایسه با سایر روش‌ های معمول جلوگیری از خوردگی، این روش نیاز به هزینه کمتری خواهد بود.
  • طول عمر زیاد: عمر ورق‌های پوشش داده شده با روی‏ در محیط‌ های کاملا خورنده، در حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است.
  • مقاومت و دوام: پوشش ایجاد شده از طریق گالوانیزه دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی خواهد بود.
  • محافظت در برابر صدمات محیطی: پوشش‌ های گالوانیزه به دلیل آن‌ که در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می‌کنند، به همین دلیل میتواند مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت نمایند.
  • بررسی آسان کیفیت: پوشش گالوانیزه را به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم می‌توان کنترل و بازرسی نمود. (در شرایط خاص که نیاز به ارایه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایش‌های مخرب می‌باشد)
  • محافظت از سطوح: پوشش ایجاد شده می‌تواند کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه‌ ها، جاهای کوچک و فرو رفتگی‌ ها پر نموده و از خوردگی آن‌ ها جلوگیری کند. در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهد کرد.

 

مزایای استفاده از ساندویچ پانل گالوانیزه

شرکت های تولید کننده ورق گالوانیزه در ایران

از برندهای معتبر و شرکت های بزرگ تولید کنند ورق گالوانیزه در ایران میتوان به شركت ورق گالوانيزه كاشان، شركت ورق گالوانيزه هفت الماس، شركت ورق گالوانيزه روي اندود و شركت ورق گالوانيزه فولاد مباركه اشاره کرد. در رابطه با كيفيت رنگ ها در ورق گالوانيزه رنگي نيز ميتوان به اين مورد اشاره كرد كه كيفيت ورق هاي رنگي را با مقياس كوتينگ رنگ آن ميشناسند.

به اين صورت كه كوتينگ رنگ همان درجه كيفيت آن ميباشد كه كوتينگ 120 را ميتوان به عنوان كوتينگ استاندارد و مورد استفاده در ورق هاي رنگي مورد استفاده در ساندويچ پانل نام برد.

پاسخ دهید

بیست − شش =