News & Events

ساندویچ پانل همانطوری که بارها در مقالات قبلی توضیح داده ایم محصولی لایه ای است که برای پوشش سقف و دیوار سازه های فلزی مانند سوله ساخته می شود. ساندویچ پانل ها ساختار و ظاهر بسیار ساده ای دارند اما نحوه ساخت آنها و دستگاه های تولید کننده آنها و در واقع خط تولید آن ها بسیار حساس و دقیق است. تولید هر محصولی نیاز به مواد اولیه آن دارد. با ورود این مواد به درون خط تولید و اقدامات دستگاه محصول نهایی تولید شده و در خروجی دستگاه ها قرار می گیرد.

مواد اولیه تولید ساندویچ پانل

مواد اولیه برای ساخت و تولید ساندویچ پانل ها شامل ورق فلزی و فوم داخلی به همراه چسب می باشد. چرا که ساندویچ پانل محصولی سه لایه است که یک فوم داخلی درون دو لایه فلزی قرار گرفته و بوسیله چسب به یکدیگر متصل می گردند. جنس ورق های فلزی معمولا از جنس گالوانیزه، آلومینیوم و یا الوزینک می باشد.

جنس فوم داخلی نیز معمولا از پلی یورتان (اورتان)(Polyurethane)،پلی استایرن (Polystyrene)، ایکس پی اس (xps) و پشم سنگ (Rock wool) می باشد.

خواص پلی یورتان (اورتان):

 • عايق بودن
 • ضريب اتقال حرارتي کم
 • طول عمر اقتصادي بالا
 • وزن کمی داشته و سبک‌وزن هستند
 • ضد آب است و مایعات را به خود جذب نمی‌کند
 • دوام و عمر بالایی دارد
 • فرایند تولیدی آن بالا است و انرژی کمی جهت تولید آن مصرف می‌شود
 • عدم خوردگی توسط حشرات
 • دارای خواص ایمنی ضد آتش است
 • تنوع زیادی در زیبایی دارد

ورقهاي گالوانيزه: ورقهاي گالوانيزه مورد استفاده درساندويچ پانل طي يک فرايند پيوسته و با رعايت استاندارد EN10142 توليد مي گردند.

با پوشش روي 100 الي 275 گرم در متر مربع ورق هاي گالوانيزه در مقابل خورندگي بسيار مقاوم هستند.

براي ساندويچ پانل ها ورقهاي گالوانيزه مي بايست به روشcoating Coil پيش رنگ گردند. ضخامت ورق گالوانيزه سطوح باربر پانل مي بايست حداقل 0.5 mm لحاظ گردد.

ورق آلوزينک: آلوزینک مورد استفاده در ساندويچ پانل از فوالد مخصوص باضافه الياژ روي و آلومينيوم تشکيل گرديده است و مي توان گفت از تمامي ويژگي هاي ورق آلومينيوم برخوردار است.

ورق پیش رنگ شده چیست؟

ورق پيش رنگ شده، ورق آلوزينگ، گالوانيزه يا آلومينيومي است که طي يک فرآيند پيوسته اتوماتيک بنام Coating Coil رنگ شده است.

در طي اين فرايند ابتدا ورق شستشو و تميز گشته و روغن و ساير آلاينده ها از روي ورق پاك مي گردند.

پيش از رنگ يک لایه آستر به ورق پاشيده مي شود و سپس ورق جهت پخت آستر به کوره مي رود و پس از خروج از کوره ورق سرد شده و رنگ نهايي پاشيده شده و ورق نهايي جهت پخت رنگ مجددا داخل کوره قرار مي گيرد. رنگ نهايي از استاندارد رنگ RAL انتخاب مي گردد.

ورق پیش رنگ شده

انواع خط تولید ساندویچ پانل

برای تولید ساندویچ پانل دو نوع خط تولید در نظر گرفته شده است و در واقع دو نوع طراحی متفاوت برای هر کدام وجود دارد.

1. روش کانتینیوز(continues) یا پیوسته یا ممتد

روش اول که به صورت صد در صد خودکار انجام می گیرد به نام روش کانتینیوز(continues) می باشد.

در این روش کل مواد اولیه شامل ورق ها و فوم و چسب داخل منطقه مخصوص خود قرار گرفته و به داخل دستگاه می روند و ساندویچ پانل ها از قسمت خروجی با متراژ های مشخص خارج می گردد. در این روش تمام مراحل کار درون دستگاه انجام می گیرد و بررسی کیفیت پانل فقط در هنگام خروج بررسی می گردد.

 قسمتهاي مختلف خط توليد ساندويچ پانل از نوع ممتد:

 • دستگاه رول فرمينگ جهت شکل دهي ورق گالوانيزه رنگي (سقفي و يا ديواري)
 • دستگاه تزريق فوم دو جزئي و يا سه جزئي فشار قوي
 • دستگاه دبل بلت (طول 25 الي 30 متر)
 • دستگاه برش
 • دستگاه انباشته ساز و بسته بندي

خط تولید ساندویچ پانل پیوستهطول اين خط توليد حدود 120 متر مي باشد.

2. روش دیس کانتینیوز (discontinues) یا ناپیوسته

روش دوم به نام دیس کانتینیوز (discontinues) می باشد که ساختاری مرحله ای دارد.

در این روش هر مرحله به صورت جداگانه انجام می گیرد و سپس به مرحله بعدی برای تکمیل می رود.

روش دیس کانتینیوز خود به دو بخش تقسیم می گردد، یک بخش برای تولید ساندویچ پانل دیواری و سقفی پلی یورتان و بخش دیگر برای تولید ساندویچ پانل سقفی و دیواری پلی استایرن.

در ادامه هر کدام از این دو قسمت را به صورت کامل شرح می دهیم.

2.1. روش ساخت ساندویچ پانل پلی یورتان به سبک دیس کانتینیوز

همانطوری که بیان کردیم ساخت در این روش به صورت جداگانه انجام میگیرد. در ابتدا ورق های گالوانیزه در اندازه های مورد نظر برش داده می شوند. سپس این دو لایه فلزی در محفظه ای خاصی قرار می گیرند که به طوری که بین آنها خالی و آماده قرار گرفتن پلی یورتان شود.

مرحله بعد قرار گرفتن فوم در بین این دو لایه می باشد. بعد از قرار گرفتن پلی یورتان با سرد و گرم کردن فوم آن را خشک می کنند که باعث چسبیدن به ورق ها میشوند و سپس ساندویچ پانل را از دستگاه خارج می نمایند.

در روش ناپیوسته تولید ساندویچ پانل پلی یورتان جهت قالب‌گیری از پرس ثابت استفاده می‌شود که پس از جای گذاری ورق فرم دهی شده و در دو سوی قالب پرس هیدرولیک بسته می‌شود و فشاری معادل دو تن بر مترمربع به آن وارد می‌شود .

سپس در طول ساندویچ پانل یک یا چند حفره ایجاد می‌شود. سپس توسط شیلنگی که به سر دستگاه متصل است پلی یورتان با فشار در ساندویچ پانل تزریق می‌شود. زمان قالب‌گیری پانل ها بسته به ضخامت پانل تولیدی در روش ناپیوسته 15 تا 30 دقیقه است.

ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان

2.2. روش ساخت ساندویچ پانل پلی استایرن به سبک دیس کانتینیوز

سه دسته پلی استایرن داریم:

1.معمولی

2.مقاوم

3.انبساطی (یونولیت)

ساخت پانل های پلی استایرینی نیز بسیار شبیه به نمونه های پلی یورتانی آن می باشد:

– ابتدا ورق گالوانیزه را در دستکاه فرم دهنده رول قرار می دهند تا به اندازه دلخواه برش بخورد.

– فوم پلی استایرن هم با دستگاه مخصوص برش خورده و برای تولید آماده می شود.

– در آخر فوم پلی استایرن را به ورق گالوانیزه با چسب مخصوص چسبانده، پرس شده و خشک می شود.

ساندویچ پانل پلی استایرن

ساندویچ پانل پلی استایرن چه تفاوتی با ساندویچ پانل پلی یورتان دارد؟

 •  پلی استایرن نسبت به پلی یورتان وزن و قیمت کمتری دارد.
 • ساندویچ پانل پلی استایرن از نظر عایق صوتی و حرارتی نسبت به پانل پلی یورتان ضعیف تر است.
 • پلی استایرن را می توان در رنگ ها، اشکال، قالب ها و ضخامت های مختلفی تولید کرد.
 • سهولت و سرعت در جابه جایی ساندویچ پنل پلی استایرن بیشتر از ساندویچ پانل پلی یورتان است.
 •  در جاهایی که نیاز به جلوگیری  کامل از ورود هوا است، استفاده از پلی استایرن توصیه نمی شود.
 • پلی استایرن نسبت به پلی یورتان ساختار ضعیف تری دارد و نسبت به پلی یورتان مقاومت کمتری نیز در برابر آتش و حریق دارد.
 • پلی استایرن ها خاصیت بازیافت پذیری دارند.
 • نحوه چسباندن فوم ها در ساندویچ پانل های پلی استایرن و پلی یورتان متفاوت است. برای پلی استایرن از چسب مخصوص استفاده می گردد.
 • پلی استایرن عایق خوبی برای الکتریسیته است.
 • باکتری‌ها در پلی یورتان قابلیت رشد ندارند و به دلیل مقاومت فشاری بالا در مصارف روزمره استفاده می‌شوند .

ساختار دستگاه های کانتینیوز و دیس کانتینیوز

بعد از اینکه نحوه تولید ساندویچ پانل ها را شرح دادیم بهتر است جزییاتی از دستگاه ها و نحوه کار آنها را شرح دهیم.

در بخش اول دستگاه پلی یورتان را توضیح می دهیم:

در ابتدای این دستگا ها رول گیر وجود دارند. کار این واحد نگه داشتن رول گالوانیزه و باز کردن آن است. این قسمت خود دو رول گیر دیگر برای ایجاد دو لایه بیرونی ساندویچ پانل است. در شرایط فعلی که دو لایه رول ایجاد شد غلطک هایی وجود دارند که این دو لایه را به هم نزدیک کرده تا به اندازه استاندارد از هم فاصله داشته باشند. در مرحله آخر نیز فوم ها به درون لایه های پانل تزریق می گردند.

قسمت های دستگاه کانتینیوز پلی استایرن

این دستگاه که جدیدتر نسبت به دستگاه پلی اورتان تولید شده است از نظر ساختاری بهینه تر عمل می کند بدین صورت که رول ها و غلطک ها دو لایه را از هم جدا می کنند و با نزدیک کردن لایه ها را نیز اغشته به چسب می کنند. سپس پلی استایرن به درون لایه ها انتقال می باند و توسط دستگاه ها پرس می شوند و آماده استفاده. در انتها نیز در اندازه های دلخواه مشتریان برش داده می شوند در نمونه های ساندویچ پانل دیواری و سقفی.

ساندویچ پانل ها استاندارد را از کجا تشخیص بدهیم؟

برای تشخیص این موضوع باید دو ساختار را مورد بررسی قرار بدهید. اول نحوه ساخت ساندویچ پانل در کارخانه و دوم نوع کاربردی که از ساندویچ پانل انتظار داریم. در نحوه ساخت ساندویچ پانل تمام شرکت های سازنده موظف به اجرای موارد استاندارد ساخت محصولاتشان هستند. با روش هایی که در بالا بیان شد می توانید سوالات کافی را از سازندگان ساندویچ پانل جویا شوید.

نکته مهم دیگر در تشخیص استاندارد ساندویچ پنل نوع کاربرد آن و نحوه نصب آن است. هر کدام از ساندویچ پانل ها برای کابرد خاصی ساخته می شوند و باید در جای خود به کار گرفته باشند و معیارهای استاندارد برای آن ها بررسی گردد. به طور مثال اگر ساندویچ پانل نسوز مدنظر شماست باید از پانل های پلی استایرنی استفاده کنید.

نکته انتهایی این مقاله نحوه نصب ساندویچ پانل و تاثیر آن بر ساندویچ پانل هاست. حتما و قطعا نصب پانل ها باید توسط تیم تخصصی و نصابان مورد تایید شرکت ها انجام گیرد زیرا ترفندهای نصب هر محصولی نکاتی دارد که فقط تیم تخصصی آن ها را می داند و در طول پروژه به کار می برد.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل ها:

 1. به دلیل اینکه در هسته ساندویچ پانل ها از مواد سبکی استفاده می شود بنابر این در مقایسه با نمونه مشابهی که از سیمان یا آجر ساخته شده وزن بسیار کمتری دارند. ساندویچ پانل ها معمولا تا 50 برابر سبکتر از دیوار های سیمانی و آجری هستند.
 2. سبک بودن ساندویچ پانل ها باعث سبکسازی ساختمان شده و باعث می شود در مقابله با زلزله بسیار مفید باشند.
 3. اين محصوالت مقاومت قوق العاده در برابر انواع بار هاي فشاري و ضربه اي دارند. اين پانل ها نيروي وارده را به خوبي جذب کرده و مقاومت بالاتري نسبت به چوب از خود نشان مي دهند. اين مسئله در ساخت ديواره ها و سقف هاي کاذب از اهميت ويژه اي برخوردار است .
 4. ساندويچ پانل ها بر خالف ديواره هاي متداول بتني در برابر رطوبت هوا و شرايط خورنده محيطي دچار آسیب هاي ناشاي از خوردگي نمي شوند . اين مسئله باعث حداقل شدن هزينه تعمير و نگهداري مي گردد.
 5. در مقايسه با پارتيشن هاي چوبي اين پانل ها از طول عمر چندين برابر در محيط هاي مرطوب برخوردارند.
 6. همچنين به علت عدم پوسيدگي، از نظر بهداشتي نيز مطمئن بوده و جاي نگراني براي تجمع ميکروب در ساختمان باقي نمي گذارد.
 7. سرعت حمل و نقل و سهولت نصب ساندويچ پانلها در ارتفاع
 8. دستيابي به فضاي مفيد بيشتر به علت ضخامت کم ساندويچ پانل ها، صرفه جويي در هزينه پي سازي

به طور کلی صرفه جويي در هزينه هاي سرمايش و گرمايش ساختمان و درنتيجه صرف انرژي کمتر،زيبايي محصول و تنوع رنگ، سهولت پاکيزگي و نگهداري، غير قابل اشتعال، محافظ محيط زيست ، عدم نياز به قالب بندي، مناسب براي تمامي اقليم ها ، قابليت شستشو، حذف گچ و خاك، تقليل زمان اجرا از جمله برتري هاي ساندويچ پانلها نسبت به مصالح سنتي مي باشند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

شش + سه =

تماس از طریق واتساپ
تماس از طریق واتساپ