News & Events

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بخصوص در صنعت ساخت و ساز، مهندسان به ساخت سازه با وزن پایین روی آورده اند که این نکته در تمام مناطق بخصوص در مناطق زلزله زده بسیار حائزه اهمیت بوده و برای جداسازی فضای داخلی ساختمان از ساندویچ پانل کامپوزیت استفاده می کنند که هم وزن ساختمان را به اندازه چشم گیری کاهش داده و همچنین از زیبایی خاصی و استحکام بالایی برخوردار است.

از ساندویچ پانل عموما برای ساخت مکان های موقتی و یا نیمه دائمی دفتر، اردوگاه های کار، غذاخوری یا انبار، مدارس، مسکن و ویلای ساندویچ پانل استفاده می شود. اما کاربرد ساندویچ پانل کامپوزیت محدود به صنعت ساختمان سازی نمی شود. با ما همراه باشید تا در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

ساندویچ پانل کامپوزیتی چیست

ساندویچ پانل کامپوزیتی چیست و از چه موادی ساخته شده است

ساندویچ پانل کامپوزیتی که با اتصال دو پوسته نازک اما در عین حال مقاوم به یک لایه فوم میانی سبک وزن اما ضخیم ساخته شده است. فوم های میانی ساندویچ پانل کامپوزیتی با پلی اتیلن یا فوم پلی استایرن، چوب و بصورت لانه زنبوری ساخته میشوند.

ساختار لانه زنبوری با فوم های دیگر برای افزایش مقاومت ساندویچ پانل افزوده می شود. الیاف شیشه یا ترموپلاستیک های تقویت شده با الیاف کربن یا به طور عمده پلیمرها (پلی استرهای غیر اشباع، اپوکسی ها …) به طور کلی به عنوان مواد روکش مورد استفاده قرار می گیرند.

الیاف کربن (Carbon Wrap) یکی از پرکاربردترین الیاف در صنعت است، و در تولید انواع کامپوزیت‌ها استفاده می‌شود. این الیاف ضریب الاستیک نسبتاً بالایی درمقایسه با الیاف شیشه و کولار دارد. ضریب انبساط گرمایی این نوع الیاف‌ها در دماهای متفاوت کم می‌باشد که این مسئله باعث پایداری طولانی و اندازهٔ الیاف‌ کربن در دماهای مختلف می‌گردد.

الیاف شیشه (به انگلیسی: Glass fiber) مشهورترین تقویت‌کننده مورد استفاده در صنعت کامپوزیت می‌باشد و انواع مختلفی از آن بصورت تجاری وجود دارند ترکیبات شیمیایی این الیاف با هم متفاوت است و هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب است.

از الیاف شیشه در صنعت ساختمان به جهت پوشش های حفاظتی و مقاوم سازی المان های مختلف سازه ای استفاده زیادی میشود. از مهم ترین ویژگی های این الیاف میتوان به مقاومت کششی بالا و وزن کم و هم چنین قیمت کمتر نسبت به الیاف کربن در بازارهای جهانی اشاره کرد.

کاربرد ساندویچ پانل کامپوزیت

به دلیل وزن سبک و مقاومت مطلوب هسته و یا فوم میانی ساندویچ پانل کامپوزیت از آن در صنعت ساختمان و ساخت هواپیما و خودرو سازی و غیره استفاده میشود. که در ادامه هر کدام را بطور کامل توضیح خواهیم داد.

ساختمان سازی

از ساندویچ پانل ها کامپوزیت در سقف و دیوار ساختمان نیز استفاده می شود، زیرا علاوه بر تحمل بار های خمشی ضربه پذیری ، عملکرد بسیار عالی در برابر عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی دارند.

از این صفحات تقویت شده می توان در قالب های ساختمانی مانند قالب بتنی استفاده کرد . سبکی فوق العاده ، استحکام و قیمت مناسب این صفحات را تبدیل به بهترین گزینه برای قالب های ساختمانی کرده است . از این ساندویچ پانل ها میتوان جهت تقویت و ایزولاسیون لوله های انتقال و کانال ها استفاده کرد. همچنین می تواند در ساخت خانه های سبک ، کانکس و تانکر های بزرگ ذخیره سیال و تیر های کامپوزیتی استفاده کرد .

صنعت هواپیما سازی

از ساندویچ پانل لانه زنبوری تقویت شده با الیاف در ساخت قطعات بال ، دم ، ملخ ها و پره های چرخان در هواپیما استفاده میشود. در هواپیماها احتمال شکست کامل کامپوزیت ها نسبت به فلزاتی مانند آلومینیوم در شرایط تنش کمتر است.

یک ترک ریز در داخل یک قطعه فلزی می تواند به سرعت گسترش یابد و نتایج مخربی داشته باشد ولی در کامپوزیت های تقویت شده با الیاف شیشه و یا کربن مانند یک سد در مقابل ترک مقاومت می کنند و تنش را به روی محیط اطراف پخش می کنند . این نوع ساندویچ پانل ها در برابر گرما و خوردگی مقاوم هستند.

در ساخت هواپیما بیشتر از کامپوزیت تقویت شده با الیاف کربن استفاده می شود تا الیاف شیشه، درست است که قیمت الیاف کربن بیشتر از الیاف شیشه میباشد اما در عوض از مقاومت بالایی برخوردار است به همین دلیل برای ساخت سفینه های فضایی نیز از آن استفاده میشود.

صنعت خودرو سازی

مزایای این نوع ساندویچ پانل بگونه ای بود است که صنعت خودرو سازی نیز از آن بی بهره نمانده. در واقع کامپوزیت در بدنه کانتینر های حمل ضمن استحکام بخشی ، نقش عایق حرارتی را بازی می کند و همچنین در ساخت بدنه خودرو ها نیز کاربرد دارد.

استفاده از سادویچ پانل در صنعت کشتی سازی

از این ساندویچ پانل ها به دلیل داشتن چگالی کم و  سفتی و مقاومت در برابر سایش و ضربه در ساخت زیر دریایی ها استفاده میشود.

مزایای ساندویچ پانل کامپوزیت

  •  خصوصیات بارز این نوع کامپوزیت سبکی آن است که از ابتدا این مقاله چندین بار به آن اشاره کردیم و در عین حال مقاومت فوق العاده ای در برابر انواع بار های فشاری و ضربه ای دارد.
  •  این ساندویچ پانل ها در برابر رطوبت هوا و شرایط محیطی دچار خورندگی نمی شوند و در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری آن پایین می آید و عمر آن طولانی تر می شود .
  • نصب آسان این نوع ساندویچ پانل باعث افزایش سرعت ساخت و ساز میشود.

 

پاسخ دهید

8 − چهار =