News & Events

ساندویچ پانل چیست؟

قبل از اینکه در مورد ویژگی های صنعت سازه برپایه ساندویچ پانل توضیحاتی را ارائه دهیم بهتر است در مورد کلمه ساندویچ پانل این مطلب را عنوان کنیم که ساختار این محصول دقیقا مشابه ساندویچ می باشد که شامل یک هسته (محتویات درون ساندویچ) و دو لایه در اطراف و احاطه کننده آن (شبیه به نون ساندویچ) و درک همین شباهت ساده باعث میشود که براحتی در مورد این محصول به ارائه اطلاعات بپردازیم.

تعریف ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها همانطور که پیشتر بیان شد دارای دو قسمت اصلی میباشد؛ قسمت اول به عنوان هسته و قسمت دوم که خود از دو لایه تشکیل شده و معمولا به عنوان ورق پوشش دهنده از ان یاد میشود. هر کدام از این دو قسمت اصلی از محصولات خاص و متفاوتی تولید میشود که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

ساندویچ پانل

جنس قسمت اول یا همان هسته ساندویچ پنل ها از مواد زیر تشکیل شده است:

 • فوم پلی اورتان (PUR)
 • فوم  پلی ایزوسیونات (PIR)
 • پلی استایرن سخت
 • الیاف معدنی – پشم شیشه و پشم سنگ

جنس قسمت دوم یا همان ورق و پوشش پانل ها از موارد زیر تشکیل شده است:

 •  یک رو ورق یک رو فویل
 • دو رو فویل
 • دو رو نایلون
 • یک رو ورق یک رو کاغذ

انواع ساندویچ پانل ها

انواع ساندویچ پانل از نظر نوع و محل مورد استفاده در حالت کلی به این موارد تقسیم میشود:

 • ساندویچ‌ پانل سقفی
 • ساندویچ‌ پانل دیواری
 • ساندویچ پانل سردخانه‌ای
 • اتاق تمیز
 • پلی یورتان

در ادامه به توضیحات هر کدام از محصولات فوق می پردازیم.

ساندویچ‌ پانل سقفی

از ساندویچ پنل سقفی به عنوان پوشش سقف استفاده میشود. قسمت دوم یا همان ورق پوشش این پانل از جنس موادی همچون ورق آلوزینک، ورق آلومینیوم، ورق گالوانیزه، يک رو آلوزينک، کاغذ، نایلون و قسمت هسته محصول از پلی يورتان سخت (معمولی و ضدحریق) توليد می‌شود.

 

برای آشنایی بیشتر در این زمینه مقاله ساندویچ پانل سقفی را بخوانید!

ساندویچ پانل دیواری

از ساندویچ پانل دیواری قاعدتا در دیواره های پروژه های مختلف از جمله در ديواره‌ سوله، كارگاه، ساختمان اداری و مسكونی استفاده می‌شود. حالت پانل‌ دیواری به گونه اي می باشد كه از يک سمت دارای تورفتگی و سمت ديگر دارای برآمدگی می باشد که زیبایی خاصی به نمای محصولات میدهد. وقتی دو پانل در كنار يكديگر قرار گيرند، لبه ها قفل شده و با هم پوشانی به يكديگر و جهت اتصال به سازه در موقعيت های مختلف پيچ می‌شوند.

 

مطالب مرتبط: ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل سردخانه ای

پانل سردخانه ای ترکیبی از هسته پلی اورتان بین دو لایه ورق فلزی می باشد. این نوع ساندویچ پانل از ضخامت 6 تا 25 سانتی متر و بنا به کاربری آن تولید می شود و جهت حفظ دمای سردخانه استفاده می گردد. پلی اورتان مورد استفاده ماده ای کاملا سخت و شکننده می باشد. به همین دلیل به تنهایی چندان قابل استفاده نمی باشد. ولی با قرار دادن این ماده بین دو لایه ورق فلزی با مقاومت کششی می توان به خواص مکانیکی مورد نظر دست پیدا کرد.

 

بیشتر بخوانید: ساندویچ پانل سردخانه ای

اتاق تمیز

اتاق تمیز به مکان هایی گفته میشود که باید حداقل امکان ورود و خروج هوا وجود داشته باشد و جریان آلاینده هایی ماننده گرد و غبار، میکروبهای معلق در فضا، بخار مایعات و … به آن وارد نشود. هیچ جریان خارجی نباید وارد شود حتی افرادی که به این مکان ها ورود و خروج میکنند ابتدا باید دوش هوا گرفته و لباس مخصوص داشته باشند به همین جهت باید از سقف و دیواره های مخصوص استفاده کرد که امکان ورود و خروج هوا به کمترین مقدار ممکن برسد.

پلی یورتان

پلی یورتان به محصولی می گویند که در هسته ان از فوم تزریقی پلی یورتان استفاده میشود که این فوم تزریقی ضد حریق خوانده می شود زیرا در صورت مواجه با آتش سوزی، شعله های آتش را در نقطه شروع آتش نگه می دارند و از اشاعه آن ها جلوگیری می کنند که این امر باعث می شود که بتوان آتش را در زمان مناسب مهار کرد. ساندویچ پانل پلی یورتان فقط در دمای بالی 1100 درجه تغییر شکل می دهد. در این پانل مونتاژ ورق های محافظ هسته پانل همزمان با فوم تزریقی پلی یورتان همزمان با هم انجام می شوند و به همین دلیل بسیار محکم تر، با دوام تر و با طول عمر بالاتری می شوند.

ساندویچ پانل پلی یورتان ضد آب بوده و به دلیل فشردگی بالای این فوم تزریقی ضخامت پانل ها کم می شوند. ساندویچ پانل پلی یورتان را می توان در انواع محل ها و ساختمان ها استقاده کرد و بخصوص از ضدحریق بودن این پانل استفاده کرد. از دیگر نقاط قوت این پانل ها ضد زنگ بودن آن و مقاومت در برابر اکسید زنگ آهن حتی در صورت خوردگی و شکستگی است.

ساندویچ پانل ماموت

شرکت آرساس پانل ارائه دهنده انواع ساندویچ پانل های شرکت ماموت با بهترین کیفیت و قیمت متناسب و دارا بودن تیم مجرب آمادگی اجرا انواع پروژه های ساندویچ پانل و پوشش های سقف و سوله را در سرتاسر ایران اسلامی می باشد.

پاسخ دهید